MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Čelnik WHO-a: Svijet je trenutno u novoj i opasnoj fazi pandemije

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je danas održala konferenciju za medije na kojoj je generalni direktor Tedros Adhanom Ghebreyesus govorio o trenutnoj situaciji s koronavirusom te poručio da je svijet sada u novoj i opasnoj fazi pandemije.CNBC piše da je Ghebreyesus naveo da je jučer širom svijeta prijavljeno 150.000 novih slučajeva koronavirusa.

“Gotovo polovina tih slučajeva je u Amerikama (sjevernoj, srednjoj i južnoj), te je veliki broj zabilježen u južnoj Aziji i na srednjem istoku”, dodao je Ghebreyesus.

Ghebreyesus je upozorio sve da je svijet sada u jednoj novoj i opasnoj fazi pandemije koronavirusa.

“Brojnim ljudima je razumljivo mnogo toga i zbog toga je većina njih stalno u kući. Zemlje su željne pokretanja ekonomije i ponovnog otvaranja, ali virus se širi brzo. I dalje je smrtonosan, a većina ljudi mu je i dalje podložna”, kazao je čelnik WHO-a.

Naglasio je da svjetski lideri i dalje trebaju biti oprezni i budno pratiti situaciju.

“Bitno je da se nastavi održavati fizička distanca od drugih ljudi. Ostanite kući ukoliko se osjećate loše i nastavite pokrivati usta i nos kada kašljete. Nosite masku kada je potrebno i perite ruke što češće”, naveo je Ghebreyesus.

Prema podacima Univerziteta Johns Hopkins širom svijeta je zaraženo 8,4 miliona ljudi, a od posljedica zaraze preminulo najmanje 453.000.
Zemlje poput Njemačke i Kine, koje su popustile mjere te se nakon toga ponovo suočile s povećanjem broja zaraženih, ponovo su pooštrile mjere.
Osim toga, sve više se povećava broj zaraženih i u 23 od 50 država SAD-a, dok deset saveznih američkih zemalja do sada ima najveći zabilježeni dnevni porast slučajeva te se to jednim dijelom povezuje i s protestima koji su održani u posljednjih nekoliko sedmica.

Ghebreyesus je kazao da će svijet prevazići pandemiju i samim time biti bolje pripremljen za svaku nadolazeću krizu. Dodao je da je WHO zabrinuta zbog slučajeva zaraze u zemljama s niskim i srednjim primanjima.

“Koronavirus je pokazao kako niko nije siguran dok svaki dio ove planete ne bude zaštićen od njega. Samo stavljajući po strani politiku i radeći na istinskoj sarsdnji možemo značajno doprinijeti borbi protiv širenja zaraze”, poručio je Ghebreyesus.

Naučnici širom svijera ubrzano rade na pronalasku vakcine protiv koronavirusa. U razvoju je najmanje njih 141, a oko 13 na kliničkim ispitivanjima.
Ghebreyesus je naglasio da će pronalazak vakcine biti veoma težak put napominjući da naučnici nikada nisu uspjeli proizvesti onu koja je efikasna protiv koronavirusa.

“Za sada nema takvih vakcina. Ukoliko se ona otkrije, to će biti prva vakcina protiv koronavirusa”, zaključio je Ghebreyesus.

Izvor:Klix.ba

Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa