MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Održana javna tribina povodom Svjetskog dana borbe protiv karcinoma

Udruženje za pomoć oboljelima od karcinoma „Sutra je novi dan“ iz Velike Kladuše organiziralo je javnu tribinu povodom Svjetskog dana borbe protiv raka. Tribina je održana u prostorijama Alternativnog doma kulture, a teme koje su bile fokus su prednosti rane prevencije karcinoma i prednosti psiho-socijalne podrške oboljelim od karcinoma, a o njima su govorili onkolog Behrudin Kudić, doktorica Neira Beganović Muhamedagić, pedijatrica Azra Kudić Keserović i psihologinja Mirna Mustedanagić.
Svake godine, 4. februara obilježava se Svjetski dan borbe protiv raka, čiji je cilj podići svijest o prevenciji, dijagnosticiranju i mogućnostima liječenja ove globalne epidemije modernog doba. Prilikom javne tribine, predavači su naglasili koliko je posebno bitno brinuti o svome zdravlju i na vrijeme prijaviti sve promjene koje primjetimo na ili u tijelu. Pomoć postoji, samo ju je potrebno potražiti na vrijeme.

Ideja za Svjetski dan borbe protiv raka započela je na prvom Svjetskom samitu protiv raka koji je održan u Parizu 2000. godine. Tokom ovog sastanka, predstavnici različitih svjetskih vladinih agencija i organizacija za rak potpisali su povelju poznatu kao „Pariški sporazum protiv raka“. Ova povelja navodi deset različitih članaka koji opisuju kako je globalna zajednica predana poboljšanju kvalitete života pacijenata oboljelih od raka i traženju uzroka, ali i mogućnosti okončanja bolesti. Deseti članak ove povelje je ustanovio 4. febrauar, kao Svjetski dan borbe protiv raka.

Oko 30 % svih smrti zbog malignih bolesti nastaje zbog pet glavnih rizika u vidu nezdravog ponašanja i navika: prekomjerne tjelesne težine, nedovoljnog unosa voća i povrća, nedostatne tjelesne aktivnosti te konzumacije alkohola i duhanskih proizvoda. Sama ovisnost o duhanu odgovorna je za jednu petinu svih smrti zbog malignih bolesti, kao i za više od 70 % svih smrti zbog karcinoma pluća. Oko 70 % svih smrti povezanih s malignim bolestima događa se u slabije razvijenim zemljama, a 20 % ih je uzrokovano virusnim infekcijama (virusi hepatitisa B i C, humani papiloma virus).

VODITE RAČUNA O SVOM ZDRAVLJU!

      1. Trećina najčešćih vrsta kancera se može spriječiti

Postoji mnogo toga što se može učiniti na razini pojedinca, zajednice i politike s pravim strategijama za prevenciju raka.

      2. Rak ima znakove upozorenja

Za mnoge vrste raka postoje znakovi upozorenja i simptomi, a prednosti ranog otkrivanja su neosporne.

       3. Govoreći o raku možemo pomoći svima koji se već liječe

Iako rak može biti teška tema za rješavanje, osobito u nekim kulturama i okruženjima, suočavanje s bolešću može poboljšati ishode na razini pojedinca, zajednice i politike.

Europski kodeks protiv raka Međunarodne agencije za istraživanje raka preporučuje 12 koraka koje svaka osoba može sama poduzeti radi smanjenja rizika od dobijanja raka:

  1. Ne pušiti
  2. Ne izlagati se duhanskom dimu iz okoline
  3. Održavati prikladnu tjelesnu težinu
  4. Hraniti se zdravo
  5. Vježbati i kretati se
  6. Smanjiti unos alkohola
  7. Smanjiti izlaganje suncu, naročito djece
  8. Na radnom mjestu se zaštititi od tvari koje uzrokuju rak
  9. Provjeriti nivo radona u svojoj oklini, te visoke vrijednosto smanjiti
  10. Cijepiti djecu protiv hepatitisa B (novorođenčad) i humanog papiloma virusa (HPV) za djevojčice i dječake prije stupanja u pubertet u dobi od 9–13
  11. Prakticirati dojenje (žene)
  12. Biti aktivan sudionik/ca u programima za rano otkrivanje raka debelog crijeva (muškarci i žene), dojke (žene) i vrata maternice (žene)

Trend radio

Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa