Danas službeno kreće najveći sportski spektakl godine – Svjetsko nogometno prvenstvo 2026. Sjeverna Amerika je spremna za turnir kakav dosad nije viđen, jer prvi put u historiji tri zemlje, Sjedinjene Američke Države, Kanada i Meksiko, zajednički ugošćuju nogometnu elitu.
Ovo je ujedno i najmasovnije izdanje do sada, sa čak 48 reprezentacija koje će igrati u 16 gradova, a sve će kulminirati velikim finalom u New Yorku sredinom jula.
Ovaj turnir donosi ogroman pritisak za najveće timove, ali i savršenu priliku za autsajdere da iz sjene kreiraju senzacije. Svjetski analitičari i kladionice na tronu vide evropske sile poput Španije, Francuske s Kylianom Mbappéom i Engleske, koja na titulu čeka punih 60 godina.
S druge strane, tu su i južnoamerički giganti – peterostruki prvak Brazil te aktuelni šampion Argentina, predvođena Leom Messijem.
Za domaće navijače najvažnija vijest je povratak reprezentacije Bosne i Hercegovine na veliku scenu, prvi put nakon Brazila 2014. godine. Izabranici Sergeja Barbareza smješteni su u grupu B, a svoj put počinju u petak protiv domaćina Kanade u Torontu.
Nakon toga slijede mečevi sa Švicarskom i Katarom. Spoj neprocjenjivog iskustva i novih talenata, poput Edina Džeke, Tarika Muharemovića, Amara Dedića, Kerima Alajbegovića i Esmira Bajraktarevića, čini našu selekciju pravom nagaznom minom za svakog protivnika i timom koji ima realne šanse za prolazak dalje.
U elitnom društvu je i uvijek neugodna Hrvatska. Iako ekipa Zlatka Dalića prolazi kroz smjenu generacija, pobjednički mentalitet i vječni Luka Modrić garantuju da ih niko ne želi za suparnika. Vatreni svoj put otvaraju u grupi L, gdje ih odmah na startu u Dallasu čeka veliki derbi protiv Engleske.
Da je riječ o vanserijskom događaju potvrđuju i organizatori koji su pripremili tri odvojene muzičke ceremonije kako bi proslavili zajedničko domaćinstvo i različitost kultura.
Led večeras u Meksiku probijaju Shakira i Burna Boy, sutra će u Torontu pjevati Michael Bublé, Alessia Cara i Alanis Morissette, dok je spektakl u Los Angelesu rezervisan za Katy Perry i repera Futurea.
Svjetsko prvenstvo je ultimativni test karaktera, taktike i talenta, a prve utakmice nas očekuju već danas. Pred nama je nešto više od mjesec dana čistog nogometnog užitka.



