“Balkanci” postali prvaci Njemačke u futsalu: Vjerska i nacionalna pripadnost nas ne zanima

Stuttgarter Futsal Club, u kojem uglavnom igraju nogometaši sa prostora zapadnog Balkana su prvaci Njemačke u futsalu.

SFC2020 je ispisao istoriju futsala u Njemačkoj. Klub je u Bundesligu ušao 2021. godine i godinu dana kasnije postao prvak Njemačke, a kako navode, sljedeći cilj je Liga prvaka.

Stuttgarter je bio jesenji prvak i specifičnost ovog kluba je što su skoro svi igrači iz zemalja nastalih raspadom bivše Jugoslavije. Još nakon osvajanja titule jesenjeg prvaka su govorili da ih vjerska i nacionalna pripadnost ne zanima i da im je cilj osvojiti titulu prvaka. Trener Stuttgarta Vujan Vukmirović kaže da je cilj bio osvajanje prvog mjesta čime se željelo krunisati ono što je klubu uspjelo u toku sezone.

Njegova želja je i da Stuttgarter uđe u historiju njemačkog futsala. Stuttgarterov igrač Saša Babić kaže da je ulaskom u finale ostvaren veliki san, posebno ako se uzme u obzir da je ovo prva godina učešća ovog kluba u Bundesligi.

Statistički gledano, HOT 05 je finalnu utakmicu ušao s boljom gol razlikom. U regularnom dijelu sezone je klub iz Hohenstein – Ernstthala je postigao 91 gol, dok je SFC 2020 postigao 20 pogodaka manje.

Prvo poluvrijeme je završeno neriješenim rezultatom dok u završnici drugog poluvremena SFC 2020 bolje kontroliše igru i sedam minuta prije kraja dolazi u vodstvo.

Samo nekoliko minuta kasnije domaćin povećava vodstvo. Gosti ne posustaju, vrše pritisak i samo tri minute prije kraja smanjuju rezultat na 2:1, no ništa više od toga nisu mogli.

Domaćin je nastavio kontrolisati igru i uz pomoć golmana Miodraga Aksentijevića, koji je prije dvije godine proglašen za četvrtog najboljeg futsal golmana na svijetu, finalne su riješili u svoju korist i postali prvaci Njemačke.

Izvor:klix.ba