Barcelona nakon 21 godinu ispala u grupnoj fazi Lige prvaka

Nogometaši Barcelone nakon 21 godinu nisu uspjeli proći grupnu fazu Lige prvaka, a završni udarac Kataloncima je zadao večeras Bayern koji ih je savladao s lakoćom rezultatom 3:0.

Večeras je Barcelona u posljednjem kolu grupe E gostovala na praznoj Allianz Areni kod Bayerna i trebala joj je pobjeda za prolazak među 16 najboljih ekipa u Evropi.

Barcelona je mogla proći i u slučaju da Benfica ne pobijedi Dynamo Kiev kod kuće, no to se nije desilo i portugalska ekipa je već nakon dvadesetak minuta vodila sa 2:0, te su Katalonci znali da moraju slaviti u Minhenu.

Barca je igrala dobro pola sata, imala je nekoliko poluprilika, a Bayern je u finišu poluvremena postigao dva gola.

Najprije je Thomas Müller pogodio glavom iz teške pozicije nakon centaršuta Roberta Lewandowskog za 1:0, a potom je Leroy Sane u 43. minuti s distance matirao Marc-Andrea Ter Stegena za 2:0.

U drugom poluvremenu Barcelona je bila u potpunosti nemoćna i ni u jednom trenutku se nije činilo da može do preokreta. Konačnih 3:0 je postigao Jamal Musiala u 62. minuti.

Barcelona je posljednji put ispala u grupnoj fazi Lige prvaka daleke 2000. godine. Tada je u sezoni 2000/2001 Barca završila kao treća u grupi H iza Milana i Leeds Uniteda.

Katalonci su nastupili u 27 od 30 izdanja Lige prvaka, a posljednji put se nisu kvalifikovali u sezoni 2003/2004 kada su sezonu prije zauzeli tek šesto mjesto u španskom prvenstvu.

Bayern i Benfica će iz ove grupe nastaviti takmičenje u osmini finala Lige prvaka, Barcelona će u šesnaestinu finala Evropske lige, dok je evropski put završen za Dynamo Kiev.