BIH deklasirala Finsku sa 4:1

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Zenici u sedmom kolu Grupe ”J” kvalifikacija za EURO 2020 pobijedila Finsku, rezultatom 4:1, te se vratila u igru za plasman na naredni kontinentalni šampionat.

Izabranici selektora Roberta Prosinečkog od prvog minuta bilu su bolji od gostiju i dominirali su tokom cijelog susreta na stadionu ”Bilino polje”. Zasluženo su slavili trijumf sa kojim su tri kola prije kraja kvalifikacija otvorili put ka plasmanu na EURO, bez obzira na mogući baraž zaslužen pobjedom u grupi Divizije ”B” UEFA-ine Lige nacija prošle godine.

Odličnu igru reprezentativci BiH prvi put krunisali su u 29. minutu meča kada je sjajnim udarcem povratnik u nacionalni tim Izet Hajrović pogodio mrežu Finaca. Inicijativa BiH ni tada nije jenjavala, pa je današnji kapiten Miralem Pjanić povećao prednost pogotkom iz jedanaesterca.

I u drugom poluvremenu ista slika na terenu. BiH je napadala, te je poslije opsade gola Finske Pjanić uhvatio volej i loptu poslao u nebranjeni dio mreže za 3:0. Armin Hodžić, koji je na teren zamijenio povrijeđenog Edina Džeku, dobru igru krunisao je pogotkom sa 4:0 u 73. minutu.

Debakl Finske ublažio je Joel Pohjanpalo šest minuta kasnije, mada je BiH u finišu utakmice mogla i uvjerljivije slaviti.

Ipak, trijumf od 4:1 BiH garantuje plasman na EURO 2020 ukoliko bi na kraju kvalifikacija u Grupi ”J” imala isti broj bodova sa Finskom, zbog sada boljeg međusobnog omjera (u Tampereu Finci pobijedili 2:0).

Rezultati

Bosna i Hercegovina – Finska 4-1 (Hajrović 29, Pjanić 37-pen, 58, Hodžić 73/ Pohjanpalo 79)

Italija – Grčka 2-0 (Jorginho 63-pen, Bernardeschi 78)

Lihtenštajn – Armenija 1-1 (Yanik Frick 72/ Tigran Barseghyan 19 )