Europska unija priprema listu američkih proizvoda na koje će uvesti više tarife ako Donald Trump realizira neke od najavljenih prijetnji, a prvenstveno 25-postotne tarife na čelik i aluminij koje bi mogle stupiti na snagu već 12. marta.
Protumjere EU zbog dizanja tarifa na čelik i aluminij suspendirane su pak do kraja sljedećeg mjeseca, ali će se aktivirati automatizmom ako Bijela kuća ne promijeni odluku. Drugim riječima, Bruxelles je u stanju visoke pripravnosti u iščekivanju ekspanzije trgovinskog rata, a potpredsjednik Europske komisije za trgovinu, Maroš Šefčovič, informirao je predstavnike članica EU (ambasadore) o sadržaju razgovora koje je vodio u razgovoru.
Prema škrtim informacijama dostupnim za javnost situacija je opisana kao ‘fluidna’, što znači da se visina i obuhvat tarifa, o kojima je Šefčovič počeo razgovarati s Amerikancima, mogu mijenjati.
“Kako bi izbjegao trgovinski sukob, Šefčovič je svojim američkim kolegama ponudio dogovor o smanjenju carina na industrijske proizvode, uključujući automobile, što je jedan od dugogodišnjih zahtjeva Trumpa”, otkriva ekskluzivno Bloomberg.
No, bilo kakvo snižavanje tarifa na američke automobile moralo bi biti dio ‘mini trgovinskog’ sporazuma koji će definirati trgovinske odnose u drugim sektorima. EU, informira nas Bloomberg, inzistira da se kroz pregovore ne izlazi iz okvira koje određuju postojeća pravila Svjetske trgovinske organizacije (WTO), dok Trumpova administracija prvenstveno očekuje dugoročne ugovore za LNG plin, te u pregovore uvodi pitanja europskih poreza digitalnim biznisima, kao i poreza na dodanu vrijednost, za koji Amerikanci smatraju da funkcionira kao zaštitna tarifa.
Učinci i protumjere
EK, tvrdi Bloomberg, već istražuje kakve bi učinke na pojedine članice mogle imati kako eventualne nove američke tarife, tako i one koje bi EU uvela kao protumjeru, piše Jutarnji list.
Šefčovič se u Washingtonu sastao s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnickom, predstavnikom za trgovinska pitanje Jamiesonom Greerom te direktorom National Economic Councilea, Kevinom Hassetom.
U novim, upravo aktualnim pregovorima EU i Sjedinjenih Država situacija se poprilično razlikuje u odnosu na onu kada je prva Trupova administracija 2028. uvela oko 7 milijardi dolara tarifa na europski čelik i aluminij, ali su iskustva EU iz prvog obračuna s MAGA konceptom međunarodne trgovine značajna. Bloomberg podsjeća kako je izgledao obračun prije 7 godina:
“U tom prvom potezu, SAD je uveo carine od 25 posto na čelične proizvode i 10 posto na aluminij, uz izuzeća za određene proizvode. Bloomberg je ranije izvijestio da se ovoga puta ne planiraju nikakva izuzeća. Blok od 27 država odgovorio je ciljajući politički osjetljive tvrtke osvetničkim carinama, uključujući motocikle Harley-Davidson Inc. i traperice Levi Strauss & Co. Mjere su se primjenjivale pojedinačno po proizvodu i obuhvaćale su poljoprivredne proizvode i odjeću, uz čelik i aluminij. Dvije su strane postigle privremeno primirje 2021. godine, za vrijeme administracije Joea Bidena, kada su SAD djelomično uklonile svoje mjere i uvele sustav tarifnih kvota, iznad kojih se carine na metale ponovno primjenjuju, dok je EU zamrznuo sve svoje restriktivne mjere.