MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Da li je dobra odluka zabraniti korištenje mobitela u školama?

Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Kantona Sarajevo (KS) uputio je inicijativu o zabrani korištenja mobilnih telefona tokom nastave u školama. Ovu inicijativu podržali su mnogi – od premijera pa do stručnjaka, a tragom toga, istražili smo koliko je ova odluka potencijalno dobra za najmlađe.
Kako su naveli iz Sindikata, ova zabrana bi doprinijela smanjenju nepažnje učenika, unapređenju procesa učenja te većoj sigurnosti djece u digitalnom prostoru.

Prethodno je ovu inicijativu podržao i premijer Kantona Sarajevo, Nihad Uk, koji je naglasio da su primjeri iz Evrope i svijeta o zabrani korištenja telefona tokom nastave jasni.

Također je istaknuo da, ukoliko stručna analiza i konsultacije s akterima u obrazovnom sistemu potvrde opravdanost ove mjere, poduzet će se svi potrebni institucionalni koraci ka realizaciji.

Kakvi su primjeri iz svijeta

Nekoliko evropskih zemalja već je uvelo zabranu ili vrlo stroga pravila za korištenje mobilnih telefona u školama, a to su: Italija, Francuska, Nizozemska, Mađarska, Grčka, Belgija i druge.

Prema analizima stručnjaka, ovakvi primjeri pokazali su se kao produktivni. Zabiležena je poboljšana koncentracija kod učenika, a također se smanjilo nasilje i cyberbullying među učenicima.

Nama najbliži primjer je onaj iz Zagreba gdje je početkom školske godine upućena preporuka osnovnim školama da zabrane korištenje mobitela. Prema rezultatima, škole koje su primijenile tu mjeru bilježe pozitivne efekte – veću socijalnu interakciju među učenicima, bolju kvalitetu nastave i smanjenje digitalnog nasilja.

Manje ekrana, više nasmijanih lica, manje časova redovne nastave, više vannastavnih i vanškolskih aktivnosti, manje nastavnih sadržaja, više kritičkog mišljenja, manje administracije, više interakcije, manje obaveznih predmeta, više izborne nastave, manje politike, pritiska i stresa, više struke, pjesme i plesa. Neka ovi na vlasti školu vrate učenicima i učiteljima, neka vrate dostojanstvo prosvjetnim radnicima i time i djecu učine sretnom. To je ono što Sindikat traži. Za radnike i za djecu.

Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa