MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Džeko stigao do desetog trofeja u karijeri, Inter osvajač Kupa Italije

Edin Džeko i Inter su osvajači Kupa Italije nakon što su u finalu savladali Fiorentinu rezultatom 1:2. Ovo je za bh. fudbalera deseti trofej u karijeri, a za Inter deveti osvojeni Kup u historiji.

Meč nije dobro počeo za tim Simonea Inzaghija. Već u trećoj minuti Fiorentina stiže u prednost preko Gonzaleza koji nije imao težak posao. Ikone je proslijedio loptu na drugu stativu gdje se Gonzal dobro snalazi za 1:0.

Nakon toga je Inter preuzeo inicijativu. Najbolju šansu imao je Džeko koji je izašao jedan na jedan sa golmanom Viole i pucao dosta neprecizno budući da je lopta završila daleko iznad gola.

Nerrazzuri do poravnanja dolaze u 29. minuti kada sjajno pogađa na asistenciju Brozovića. rgentinac je bio raspoložen za igru te je nešto kasnije doveo Inter do prednosti. Opet se odlično snašao u kaznenom prostoru protivnika i topovskim udarcem zatresao mrežu za 1:2.

Prva u drugom poluvremenu prijeti Fiorentina. U 51. minuti nakon jednog ubačaja Castrovilli skače i šutira glavom, a lopta odlazi malo pored lijeve stative. Dvije minute kasnije Biraghi šutira iz slobodnog udarca sa 17 metara, ali ponovo bezuspješno.

Džeko je igru napustio nakon sat vremena igre, a umjesto njega je na teren ušao Romelu Lukaku. Upravo je Belgijanac u 67. minuti mogao dovesti Nerrazzure do trećeg gola, ali je njegov sjajan solo prodor i udarac golman Fiorentine odlično odbranio.

U posljednjih 20-ak minuta utakmice Fiorentian je krenula u ofanzivu. Prvo je nakon jednog duela u kaznenom prostoru Biraghi tražio penal, ali Irrati nije pokazao na bijelu tačku. Nešto kasnije, pucao je Gonzalez sa samo nekoliko metara, no Handanovič je bio na mjestu. Odmah potom Biraghi je primio dobro dodvanje i pucao sa velike udaljenosti preko gola.

Najbolju šansu Viole su imale u 79. minuti. Bonaventura je poslao odličan pas kroz odbranu Intera, Jović je prevario jednog defanzivca i snažno šutirao, ali Handanović sjajno izbacuje loptu u korner.

Nevjerovatne šanse je propustila Fiorentina u finišu meča. Nakon jednog ubačaja sa desne strane Jović je ostao sam u petercu i glavom šutirao malo pored stative.

Ovo je za Inter deveti osvojeni Kup u historiji, posljednji put su ovaj trofej osvojili u sezoni 2021/22.