Francuzi rutinski savladali Poljsku i plasirali se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva

Nogometaši Francuske su se plasirali u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Kataru rutinskom pobjedom nad Poljskom rezultatom 3:1.

Francuzi su napali od prve minute susreta osmine finala na stadionu Al Thumama u Dohi, a golman Poljske Szczesny je bio na velikim iskušenjima u prvih pola sata.

U 4. minuti Varane je bio u prilici, no šutirao je glavom preko gola, a devet minuta kasnije golman Poljske je intervenisao nakon silovitog šuta Tchouamenija s 22 metra.

Szczesny je bio siguran i u 22. minuti nakon dalekometnog šuta Koundea, a potom je u 36. minuti zaustavio i pokušaj Mbappea iskosa sa lijeve strane.

Poljaci su strpljivo čekali priliku da ugroze gol Francuske, a zamalo su poveli u 38. minuti. Najprije je Zielinski nakon povratne lopte šutirao s desetak metara, ali je Lloris bio dobro postavljen i odbranio je nogama, a u nastavku akcije lopta se vratila Zielinskom čiji šut s gol-linije čisti Hernandez, a potom je Varane izbio loptu s gol-linije nakon šuta Kaminskog.

Ti promašaji su kažnjeni u 44. minuti susreta. Francuzi su usporili akciju, a potom je Mbappe sjajno uposlio Girouda koji matira Szczesnog za 1:0 i postaje najbolji strijelac Francuske u historiji.

Francuzi su nastavili s napadima i na početku drugog poluvremena. U 50. minuti Griezmann je iz slobodnog udarca sa strane šutirao direktno na gol, ali Szczesny je bio spreman na to i odbranio je.

Sedam minuta kasnije Szczesny je bio savladan nakon Mbappeovog šuta iz daljine, lopta je pogodila jednog igrača Poljske u bloku i promijenila smjer, ali je otišla malo pored gola.

U 66. minuti ponovo je pokušao Giroud, ovaj put atraktivno nakon ubačaja Koundea, no bio je neprecizan iz teške pozicije iz peterca.

Poljaci su potom zaigrali mnogo otvorenije, te su ostavili prostor za kontranapade, a nakon jednog u 75. minuti Francuzi su stigli do drugog pogotka kojim su ovjerili prolaz u četvrtfinale.

Francuzi su izbili loptu iz kaznenog prostora, na centru je uštopao Giroud i dodao je Dembeleu koji je došao sa njom pred kazneni prostor i uposlio Mbappea koji je sa 18 metara zakucava pod prečku za 2:0.

Do kraja susreta Francuzi su rutinski sačuvali prednost, a na 3:0 je povisio Mbappe lijepim golom iskosa sa lijeve strane u 90. minuti. Konačnih 3:1je postavio Lewandowski iz penala u 90+8. minuti.

Francuzi su se na taj način plasirali u četvrtfinale gdje će igrati protiv boljeg iz duela Engleska – Senegal. Taj susret se igra večeras s početkom u 20 sati.

Izvor:Klix.ba