Hrvatskoj samo bod protiv Slovačke, pobjeda Rusije

Nakon što su Kipar i Malta od 18 sati otvorile današnji niz utakmica u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, večeras u terminu od 20:45h su igrale i ostale reprezentacije kvalifikacione grupe H.

Dvije otočke zemlje odigrale su susret na Kipru rezultatom 2:2. Kipar je dva puta vodio, najprije golovima Papoulasa u 7. minuti, a zatim i Sotirioua u 80., ali se fudbaleri Malte nisu predavali, te su osvojili bod pogocima Muscata i Degabrielea u 53., odnosno 98. minuti. Malta i Kipar posljednje su dvije selekcije grupe H sa po pet osvojenih bodova.

Hrvatska je u Osijeku na stadionu Gradski vrt ugostila Slovačku.

Prvih 15 minuta utakmice nismo vidjeli velika uzbuđenja, tako da je jedna poluprilika za domaće svo uzbuđenje koje smo mogli vidjeti na samom početku meča. Hrvatska je držala veći posjed lopte i i inicijativu, no teško su dolazili u pravu priliku ga pogodak.

Gosti su se na kiši i dosta teškom terenu bolje snašli i poveli u 20. minuti. Nakon prekršaja dosuđenog za Slovačku, Hamšik je uputio centaršut sa desne strane, a Schranz pogodio glavom sa tri metra od gola Livakovića.

Za odgovor viceprvaka svijeta čekali smo do 25. minute. Luka Modrić je primio loptu je nakon kornera uputio loptu u šesnaesterac, a strijelac je bio Andrej Kramarić, nakon što je loptu zakačio Pekarik.

Domaći su u 30. minuti zamalo došli i do drugog gola. Mario Pašalić imao je priliku u petercu, kada je u padu šutirao prema golu Rodaka, nakon centaršuta Ivanušeca, no golman Slovačke bio je oprezan.

Novi veliku šansu imao je Kramarić pet minuta kasnije, kada je primio loptu 25 metara od gola Slovačke i snažno šutirao prema golu. Lopta je zakačila jednog od odbrambenih igrača i završila tik uz desnu stativu za korner domaćih.

U 38. minuti Hrvati potvrđuju svoju dominaciju još jednom stvorenom šansom, ovaj put je neprecizan bio Marcelo Brozovic, ali je ovaj put Rodak bio na mjestu.

Jedini odgovor u ovom periodu igre gosti su imali u 39. minuti kada je Škriniar poslije kornera mlako glavom uputio udarac prema Livakoviću, koji je intervenisao bez teškoća.

Gosti u novo vodstvo, međutim, dolaze u trenutku kada su Hrvati apsolutno gospodarili terenom i napadali kako bi na odmor otišli sa prednošću. Slovaci su čekali kontranapad i poveli u posljednjem minutu regularnog dijela prvog poluvremena. Nakon sto je kontru započeo Kucka, Almasi je sa desne strane uposlio Haraslina koji je bio potpuno sam, imao vremena da se namjesti i po drugi put zatrese mrežu domaćih za 1-2.

Hrvatska je samo minut kasnije zaprijetila preko Kramarića, ali je njegov udarac zaustavila stativa.

Drugo poluvrijeme počelo je nastavkom dominacije Hrvatske. Prvu priliku u drugom dijelu stvorili su u 56. minuti. kada je Stanišić centrirao sa desne strane a šut Kramarića je otišao preko gola.

Hrvati su do nove velike prilike morali čekati do 71. minute. Modrić je imao priliku pogoditi iz slobodnog udarca. Njegov udarac prošao je “kroz iglene uši”, između odbrambenih igrača postavljenih u živom zidu za novo poravnanje.

Mogli su Hrvati dva minuta kasnije do novog gola. Skriniar je umalo postigao autogol, lopta se odbila od defanzivca Slovačke, udarila u stativu, a Satka je intervenisao u posljednjem trenutku, te je rezultat ostao nepromijenjen.

Hrvatska je u završnici ipak došla do trećeg pogotka u 83. minuti. Nakon centaršuta sa desne strane i velike gužve u šesnaestercu, najbolje se snašao rezervista Nikola Vlašić koji je pogodio iz blizine, ali njegov gol poništen zbog ofsajda.

Do kraja su Hrvati zadržali inicijativu i pokušavali preokrenuti rezultat u potpunosti, ali je do kraja ostalo neriješeno 2:2.

U trećoj utakmici grupe H, Rusija je sa 2:1 savladala Sloveniju golovima Diveyeva i Dzhikyja, dok je jedini pogodak za Slovence postigao Josip Iličić.

Rusija je sada prva u grupi sa 19 bodova, Hrvatska ima 17, po 10 imaju Slovačka i Slovenija, a Kipar i Malta imaju pet osvojenih bodova.