Iran golovima u 99. i 101. minuti pobijedio Vels!

U prvom meču 2. kola Svjetskog prvenstva u Kataru nogometaši Irana došli su do zaslužene pobjede protiv Velsa rezultatom 2:0 i to zahvaljujući golovima koje su postigli u 99. i 101. minuti.

Nakon vrlo žustrog početka utakmice, prvu šansu bilježimo u 12. minuti kada je Moore (Vels) šutirao nakon centaršuta s desne strane, no golman Irana mu je odbranio udarac, a pet minuta nakon toga Iran je nakon sjajne akcije postigao gol za vodstvo, no on je poništen zbog nedozvoljene pozicije.

Do kraja prvog poluvremena nije bilo izrazitih šansi i na pauzu se otišlo bez pogodaka.

Već na samom početku drugog dijela, Iran je preko Azmouna imao veliku šansu, no u situaciji jedan na jedan s golmanom je pogodio stativu, da bi u nastavku akcije njegov saigrač Ali Gholizadeh šutirao s distance, ali je okvir gola, tačnije stativa, još jednom spasila Vels.

Lopta se u nastavku te akcije odbila direktno na nogu Azmounu, no nakon novog njegovoj pokušaja, odbranio je golman Velsa koji je ležao na podu.

Iran je u nastavku igrao nešto bolje pa su novu šansu imali u 73. minuti kada je Ezatolahijev udarac zaustavio golman Hennessey.

Dobru šansu za Vels imao je Davies u 84. minuti, ali je njegov udarac s distance otišao preko gola, da bi u narednom napadu golman Velsa Hennessey dobio direktan crveni karton zbog oštrog prekršaja van kaznenog prostora.

Sudija je prvo pokazao žuti karton, no nakon reakcije iz VAR sobe, otišao je još jednom pogledati tu situaciju i uočio je svoju grešku te pokazao put u svlačionicu golmanu Velsa.

U 88. minuti je Iran mogao doći do zasluženog vodstva, ali je Torabi šutirao pored gola iz izgledne situacije. Do kraja meča činilo se da neće biti pogodaka, no u 99. minuti vidjeli smo prvu pobjedu u sudijskoj nadoknadi na ovogodišnjem Mundijalu i pravu dramu kakvu očekujemo na ovakvim takmičenjima.

Cheshmi je primio loptu, a onda s nekih 20-25 metara sjajno pogodio za erupciju oduševljenja navijača Irana kojih je bilo mnogo na stadionu. Kada se činilo da će to biti to od ove utakmice, uslijedio je novi gol i to u 101. minuti.

Rezaeian je izašao sam ispred golmana Velsa, a onda ga majstorski lobovao i potvrdio pobjedu svog tima.

Iran je tako došao do prve pobjede i prvih bodova u grupi B te sada imaju realne šanse da se bore za nokaut fazu, dok je Vels ostao na jednom bodu koji je osvojio protiv SAD-a. U drugom meču ove grupe u terminu od 20 sati sastaju se Engleska i SAD.