Košarkaši BiH nakon drame savladali Bugarsku i izborili završnu borbu za plasman na SP

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine nakon velike drame ostvarila je bitnu pobjedu nad Bugarskom rezultatom 76:73 i tako se plasirala u završnu fazu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Košarkaši BiH u Skenderiji su dočekali Bugarsku pod imperativom pobjede. Navijači su prepoznali trenutak i podržali selekciju u pohodu na plasman u posljednju fazu kvalifikacija za Mundobasket.

Bolje je u meč ušla reprezentacija BiH, ali je prva četvrtina protekla u rezultatskoj “klackalici” i dvije ekipe su se smjenjivale u vodstvu. Prednost BiH najviše je čuvao raspoloženi Edin Atić koji je vezao sedam poena u prvoj četvrtini.

Rezultat nakon prve četvrtine bio je 19:18 u našu korist. Drugu dionicu BiH je otvorila sjajno. S nekoliko brzih poena stigli smo do prve dvocifrene prednosti (31:21), a onda ubrzo i do maksimalnih 13 poena pošto je četiri minute prije poluvremena rezultat glasio 40:27.

Do odlaska na odmor izabranici Adisa Bećiragića su “usporili” pa se na odmor otišlo s plus četiri (40:36).

I treću četvrtinu otvorili smo dobro i čuvali prednost, ali su onda u finišu te dionice Bugari napravili sjajnu seriju i došli do pet poena razlike. Bili smo tada u evidentnom problemu, kako u odbrani, tako i u napadu.

To su bili ključni momenti susreta. Nismo imali ideje u napadu u završnici treće dionice, ali nas je spasio John Roberson trojkom u posljednjoj minuti treće dionice. Na pauzu uoči posljednje četvrtine otišli smo sa zaostatkom od četiri poena pošto je rezultat glasio 58:62.

Na otvaranju posljednje dionice dobili smo novog heroja. Odgovornost je preuzeo Aleksandar Lazić i s brojnim vezanim poenima vratio reprezentaciji BiH prednost nakon dužeg vremena.

Šest minuta do kraja konačno smo poveli (66:64), ali Bugari nikako nisu dozvoljavali ozbiljniju seriju bh. košarkaša. Uslijedila je prava drama.

Na kraju je heroj postao Džanan Musa. Sekundu prije kraja pogodio je daleku trojku i tako spriječio produžetak i donio vrlo bitnu pobjedu reprezentaciji BiH.

Tako je BiH izborila plasman u završnu fazu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. S nama u narednu fazu idu Litvanija i Češka.

Pošto se prenose bodovi iz druge runde, to znači da ćemo prenijeti devet bodova, odnosno skor od tri pobjede i tri poraza.