Košarkaši Njemačke pobijedili Srbiju i postali prvaci svijeta

Košarkaši Njemačke postali su novi svjetski prvaci nakon što su u finalu Mundobasketa savladali selekciju Srbije rezultatom 81:77.

Sjajna utakmica kakva dolikuje finalu. U prvom poluvremenu se igralo koš za koš. I jedni i drugi su pogađali iz svih pozicija i bio je to pravi revolveraški obračun. Na odmor se otišlo s rezultatom 47:47.

U nastavku su se zategnule odbrane. Nijemci su u trećoj dionici napravili veliku razliku +12 (22:10). U posljednjoj dionici „Orlovi“ su se pokušali vratiti, u nekoliko navrata su bili na četiri poena zaostatka, ali u pojedinim trenucima su bili i brzopleti.

Aleksa Avramović je bio briljantan u posljednjoj četvrtini, ali nedostajala mu je podrška saigrača. Srbija je stigla i na tri poena zaostatka, Marko Gudurić je imao otvorenu trojku ali nije pogodio.

Nijemci su na kraju uspjeli zadržati prednost i postali prvaci svijeta prvi put u svojoj historiji.

Kod Nijemaca je briljirao Denis Šreder sa 28 poena, 19 je ubacio Franc Vagner, a 12 je dodao Johanes Fojtman.

Najraspoloženiji kod Srbije je bio sjajni Aleksa Avramović sa 21 ubačajem, četiri manje je dodao Bogdan Bogdanović, dvocifren je bio i Filip Petrušev (10).