Moćni Argentinci zasluženo u finalu Mundijala

Nogometna reprezentacija Argentine savladala je Hrvatsku rezultatom 3:0 i tako se plasirala u veliko finale Svjetskog prvenstva u Kataru gdje će se boriti za treći trofej najvećeg nogometnog takmičenja.

San Hrvatske o tituli prvaka svijeta zaključen je u polufinalu. Nakon Brazila, naše komšije nisu uspjele napraviti još jednu senzaciju protiv južnoameričkih velikana i u subotu će se boriti za treće mjesto, što je svakako novi veliki uspjeh.

Početak utakmice nije bio toliko uzbudljiv. Obje selekcije bile su i više nego oprezne, a Hrvatska je dvadesetak minuta kontrolisala igru i posjed lopte.

Prva prilika rezultirala je golom. Julian Alvarez je u 33. minuti iskoristio lošu reakciju Dejana Lovrena, koji mu je ostavio mnogo prostora, izašao sam pred Dominika Livakovića, a golman Hrvatske ga ruši i sudija Daniele Orsato pokazuje na bijelu tačku.

Siguran s 11 metara bio je Lionel Messi za vodstvo Argentine i šok za Hrvate. Da se Vatreni nisu oporavili od tog šoka, vidjeli smo samo pet minuta kasnije.

Junak Argentine Julian Alvarez ponovo je bio zaslužan za gol, s tim što se ovoga puta upisao u strijelce.

U pitanju je bio 39. minut kada je napadač Manchester Cityja uzeo loptu na svojoj polovici i prošao do gola Hrvatske te se skoro ušetao u gol. Reakcija odbrane Hrvatske bila je veoma loša pošto su dvojica igrača imala priliku ispucati tu loptu nakon ostvarenog kontakta s njom, ali je ona ostala u posjedu Alvareza koji pogađa za 2:0.

Do odlaska na odmor rezultat se nije mijenjao. Selektor Hrvatske Zlatko Dalić više nije imao šta da čeka, pa je na poluvremenu već uveo u igru Brunu Petkovića, Mislava Oršića i Nikolu Vlašića.

Do kraja utakmice Argentinci su u potpunosti prepustili loptu Hrvatskoj, ali naše komšije nisu uspjele to iskoristiti i unijeti bilo kakvu dramu. Izdvaja se pokušaj Mislava Oršića iz 77. minute, ali je šutirao visoko preko gola.

Pobjeda Argentine mogla je biti i ubjedljivija, ali je volej Alexisa Mac Allistera iz 82. minute, nakon asistencije Paula Dybale, otišao pored stative gola Livakovića. Ostalo je 3:0 do kraja utakmice.

Argentina se tako plasirala u novo finale Svjetskog prvenstva i to će biti drugi put da Messi igra najveći susret u svijetu nogometa. Prethodnog puta 2014. godine Argentinci su poraženi od Njemačke.

U finalu će Gaučosi igrati protiv boljeg iz sutrašnjeg duela Maroka i Francuske koji je na rasporedu u 20 sati.

Finalna utakmica na rasporedu je u nedjelju od 16 sati, dok Hrvatima predstoji duel za treće mjesto koji je zakazan za subotu, također od 16 sati. Protivnik Vatrenih bit će poraženi iz sutrašnjeg duela.