MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Njemačka i Katar potpisali dugoročni ugovor o isporuci prirodnog gasa

Katarska državna kompanija za naftu i gas pristala je da šalje Njemačkoj dva miliona tona tečnog prirodnog gasa (LNG) godišnje, izjavio je u utorak izvršni direktor QatarEnergyja.

Razgovori su potrajali nekoliko mjeseci, a Njemačka se opire vrsti dugoročnih ugovora koje Katar inače zahtijeva da opravda ulaganja u industriju.

Njemačka troši oko 100 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje , od čega je nešto više od polovine dolazilo iz Rusije. Ugovor sklopljen sa QatarEnergy pokriva oko 2,7 milijardi kubnih metara godišnje.

Katar ima za cilj da “doprinese naporima da podrži energetsku sigurnost u Njemačkoj i Evropi”, rekao je ministar energetike i izvršni direktor QatarEnergy Saad Sherida al-Kaabi.

“Njemačka predstavlja najveće tržište gasa u Evropi… i mi smo posvećeni podršci njene energetske sigurnosti”, rekao je Saad al-Kaabi.

Komentarišući novi sporazum, njemački kancelar Olaf Scholz opisao ga je u utorak kao “građevinu” energetske sigurnosti svoje zemlje. Scholz je rekao da sporazum također ukazuje na različite opcije Berlina za snabdevanje energijom.

Gas će se prodavati američkoj kompaniji Conoco Phillips, koja će ga isporučivati ​​Njemačkoj. Opskrba bi trebala početi 2026. godine i trajat će najmanje 15 godina.

Njemački ministar ekonomije Robert Habeck rekao je da iako Berlin neće imati ništa protiv potpisivanja ugovora koji traje 20 ili više godina, kompanije moraju biti “svjesne dugoročnih klimatskih ciljeva Njemačke”.

Moskva je smanjila isporuke gasa evropskim zemljama zbog njihove podrške Kijevu nakon ruske invazije na Ukrajinu. Njemačka, nekada veliki uvoznik, nije primila ruski gas od augusta.

Trenutno, veliki dio njemačkog snabdijevanja gasom dolazi iz ili preko Norveške, Holandije i Belgije.

Berlin je također privremeno ponovo aktivirao stare elektrane na naftu i ugalj i produžio vijek trajanja posljednje tri nuklearne elektrane u zemlji.

IZVOR: KLIX.BA

Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa