Nakon velikog međunarodnog uspjeha filma Quo Vadis, Aida?, ekipa predvođena rediteljicom Jasmila Žbanić radi na novom projektu pod nazivom “Quo Vadis, Aida? – Dio koji nedostaje”. Za završetak snimanja i postprodukcije potrebno je prikupiti još 215.000 KM, a objavljen je i javni poziv za donacije.
Riječ je o projektu koji kombinuje umjetnički i dokumentarni pristup, s ciljem da dodatno rasvijetli posljedice Genocid u Srebrenici i višedecenijsku borbu porodica žrtava.
Za razliku od prvog filma koji se fokusirao na događaje iz jula 1995. godine, novi nastavak donosi priče o onome što je uslijedilo – dugotrajnom procesu traženja i identifikacije posmrtnih ostataka nestalih.
Autori žele ispuniti prazninu u kolektivnom sjećanju i dokumentovati istrajnost majki i porodica koje već decenijama tragaju za istinom i pravdom.
Ukupan budžet projekta iznosi 615.000 KM, a značajan dio sredstava već je osiguran uz podršku partnera i institucija. Ipak, za uspješan završetak projekta nedostaje još 215.000 KM.
Organizatori kampanje ističu da svaka donacija ima značaj i doprinosi očuvanju sjećanja na žrtve.
Sredstva se prikupljaju putem platforme Doniraj.ba, a donacije su moguće na nekoliko načina:
- online uplatom karticom
- putem žiro računa (detalji dostupni na stranici kampanje)
- putem PayPala za donatore iz inostranstva
“Iz produkcije poručuju da ovo nije samo film, već važan dio zajedničke historije koji zaslužuje da bude ispričan do kraja”, uz poziv građanima Bosna i Hercegovina i dijaspore da podrže realizaciju projekta.



