MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Odlični Maroko nije uspio, Francuzi zakazali finale sa Argentinom

Nogometaši Francuske plasirali su se u finale Svjetskog prvenstva u Kataru nakon što su večeras na Al Bayt stadionu u polufinalu pobijedili selekciju Maroka rezultatom 2:0. Za titulu prvaka svijeta igrat će protiv reprezentacije Argentine.

Francuzi su poveli već u petoj minuti susreta golom Hernandeza. Bila je to duga akcija Francuza. Griezmann je u jednom trenutku uposlio Mbappea čiji je udarac bio izblokiran. Ipak, lopta se odbila do Hernandeza koji zabija za vodstvo aktuelnih prvaka.

Uzvratio je Maroko pet minuta kasnije kada je Lloris odbranio udarac Ounahija iz daljine. Sjajan početak utakmice upotpunio je Giroud koji je pogodio stativu gola Marokanaca.

U finišu prvog poluvremena viđene su još dvije dobre prilike na obje strane. Prvo je Giroud promašio s 10-ak metara iz odlične pozicije, a onda je El Yamiq pucao makazicama, ali je njegov pokušaj odbranio Lloris. Ostalo je 1:0 za Francusku na poluvremenu.

Inače, Marokanci su sredinom prvog poluvremena tražili penal nakon kontakta Boufala i Hernanadeza. VAR se nije aktivirao, a sudija je na kraju Marokancu dao žuti karton zbog prigovora. Ova situacija izazvala je žustru raspravu među ljubiteljima nogometa.

Maroko je krenuo ofanzivno u drugom poluvremenu i djelovali su sve opasniji. Tako su u 53. minuti mogli do gola, ali je Konate uklizao u posljednji tren i spasio čist pogodak.

Nastavili su Marokanci igrati ofanzivno, a Francuzi su prijetili iz kontra napada. U 72. minuti su mogli kazniti Marokance, ali je Thuram nakon slobodnog udarca pucao glavom pored gola.

Deset minuta prije kraja susreta Kolo Muani je riješio pitanje pobjednika. Mbappe se majstorski oslobodio trojice protivnika i dao savršenu loptu za Kolo Muanija koji je bio sam na drugoj strani. Nije imao težak posao i samo je gurnuo loptu u praznu mrežu za konačnih 2:0 i prolaz Francuske u drugo uzastopno finale Svjetskog prvenstva.

Finale između Francuske i Argentine igra se u nedjelju s početkom u 16:00 sati, dok će u isto vrijeme dan ranije Maroko i Hrvatska igrati utakmicu za treće mjesto.