Poraz nogometaša BiH u Jerevanu

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u nedelju  u Jerevanu od Armenije sa 4:2 u susretu šestog kola J-grupe kvalifikacija za evropsko prvenstvo 2020. godine. Trećim porazom izabranici selektora Roberta Prosinečkog sveli su šanse da uspješno okončaju kvalifikacije na minimum, s obzirom na to da su ponovo pali na četvrto mjesto, sa pet bodova zaostatka za drugoplasiranom Finskom koja ima utakmicu manje.

Prvo poluvrijeme proteklo je u blagoj  dominaciji bh. nogometaša koji su imali nekoliko dobrih prilika da na odmor odu s vodstvom. U 3. minuti Džeko je pogodio stativu, a već u narednom napadu Armenija je povela. Grešku odbrane bh. tima iskoristio je Mkhitaryan kojem nije bilo teško da savlada Šehića.U 13-oj minuti  Edin Džeko koristi odličan centaršut Gojaka i postiže gol za izjednačenje. Džeko je bio u prilici i u 42-oj minuti nakon kornera Pjanića,ali šutira glavom pored gola.

Početak drugog poluvremena protekao je u potpunoj dominaciji domaćih nogometaša, koji su konstantno napadali petnaestak minuta,dok je naš tim prvu priliku u drugom poluvremenu imao u 60-oj minuti kada je Pjanić šutirao iz slobodnog udarca sa 20 metara ali neprecizno, dok je tri minute kasnije Gojak propustio veliku priliku da dovede BiH u vodstvo.

U 66. minuti Armenija ponovo dolazi u vodstvo. Mkhitaryan je priomio loptu na ivici šesnaesterca, napravio nekoliko koraka i snažno šutirao pod prečku te postogao svoj drugi pogodak. Reprezentacija BiH još jednom se vratila u 70. minuti kada je Gojak iskoristio dobar centaršut Kolašinca i sa tri metra poslao loptu u gol. U 73. minuti Džeko je oboren u šesnaestercu domaćih, ali je sudija to okarakterisao kao simulaciju i kapitenu bh. reprezentacije pokazao žuti karton.

U 77. minuti Armenija je postigla i treći pogodak. Mkhitaryan je istrčao kontranapad i odlično uposlio usamljenog Hambardzumyana na suprotnoj strani,a ovaj pogađa za 3:2. U sudijskoj nadoknadi Armenci su postigli i četvrti pogodak. Mkhitaryan je još jednom prošao sa lijeve strane i ubacio u peterac, a Lončar je nespretno reagirao i poslao loptu u vlastitu mrežu.

Naredni meč reprezentacija BiH igra 12. oktobra kada dočekuje Finsku.