MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Sevilla nakon penal-drame savladala Romu

Nogometaši Seville nakon trosatne drame i penala savladali su Romu u finalu Evropske lige i tako osvojili prvi evropski trofej koji se dodjeljuje u finišu ove sezone. Rezultat u regularnom dijelu bio je 1:1, a nakon penala 4:1.

I prije samog početka finala znalo se da će jedan do večeras savršeni niz biti prekinut. S jedne strane, Sevilla koja je rekorder Evropske lige osvojila je šest titula u ovom takmičenju u isto toliko finala, a s druge strane našao se Jose Mourinho koji je osvojio pet od pet finala evropskih takmičenja.

Finale je otvoreno velikom borbom s obje strane, kao što se to i očekivalo. Prvu priliku dobili smo u 12. minuti, ali je Lorenzo Spinazzola pogodio ravno u golmana Seville nakon odlične povratne lopte s desne strane.

Vodstvo gostiju stiglo je u 35. minuti. Gianluca Mancini sjajno gura u prostor Paula Dybalu, a Argentinac rutinski matira Yassinea Bounoua na golu Seville.

Uzvratila je Sevilla do odlaska na odmor, ali sjajnu šansu neutralizovao je okvir gola. Tačnije, udarac Ivana Rakitića uzdrmao je stativu. Rezultatom 1:0 za Romu otišlo se na odmor.

Otvaranje drugog dijela nije moglo biti bolje za goste. Igrao se 55. minut kada je ubačaj s desne strane pogodio nesretnog Mancinija i završio u mrežu Rome.

Uslijedio je turbulentan period utakmice. Mnogo prekida, žestokih faulova i protesta, a u čak dva navrata gledao se VAR za penal.

Sudija Anthony Taylor dosudio je penal za Sevillu u 76. minuti nakon faula Rogera Ibaneza, ali je nakon VAR konsultacija odlučio poništiti tu odluku, iako se kontakt jasno vidio.

No, na drugoj strani pet minuta kasnije jedan igrač Seville igrao je rukom u svom kaznenom prostoru, ponovo se gledao VAR, ali ni u tom slučaju penal nije dosuđen. Čini se da je u ove dvije situacije ipak pravda zadovoljena.

Veliku šansu Roma je imala u 83. minuti, ali je udarac Andree Belottija otišao pokraj lijeve stative. Uzvratili su Andalužani preko En-Nesyrija koji je glavom šutirao preko gola nakon ubačaja Susa u 92. minuti.

Kako se meč bližio kraju, tako su i ekipe bile opreznije. Ni s jedne, ni s druge strane nije bilo srljanja i oba tima čekala su produžetke. To se na kraju i dogodilo.

U uvodnih dodatnih 15 minuta nije bilo većih uzbuđenja zbog opreznosti obje ekipe, a isto se dogodilo i u drugom produžetku pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Tu se bolje snalazi ekipa Seville i rezultatom 4:1 u penal-seriji osvaja novi trofej. Tako je Sevilla, koja je apsolutni rekorder ovog takmičenja, došla do sedme titule šampiona Evropske lige. Drugi na listi su Inter, Juventus, Liverpool i Atletico, koji imaju po tri titule.

Ovim trijumfom prekinut je Mourinhov savršeni niz u finalima evropskih takmičenja jer ih je do večeras osvojio pet u isto toliko pokušaja.