Sramotna igra i blamaža protiv Luksemburga

Nogometaši reprezentacije Bosne i Hercegovine nastavili su se blamirati u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, a večeras su drugi put u pet mjeseci poraženi od Luksemburga koji je na domaćem terenu slavio s 4:1.

Zmajevi su katastrofalno započeli utakmicu (kasnije smo shvatili da će tako biti cijelim njenim tokom) i već u 6. minuti Luksemburg je poveo. Nakon centaršuta s lijeve strane Olesen je sjajno reagovao i postigao gol glavom za 1:0.

Čak i nakon postignutog gola domaći su imali više od igre, a prvi put je BiH zaprijetila u 14. minuti. Hamulić je nadvisio sve u skoku, ali njegov udarac glavom s gol-linije je izbacio Chanot.

Nove nevolje za Zmajeve došle su u 26. minuti kada Hadžiahmetović pravi prekršaj na ivici kaznenog prostora, a sudije u VAR sobi utvrdile su da se ipak radi o jedanaestercu. Penal je sigurno iskoristio Rodrigues i duplirao prednost Luksemburga na 2:0.

Potpuno je bio obezglavljen tim Save Miloševića nakon toga, a u 42. minuti je Luksemburg mogao i do trećeg gola. Barreiro je promašio zicer.

Na poluvremenu je selektor Milošević napravio dvostruku izmjena u našem timu. Igru su napustili Stevanović i Hadžiahmetović, a ušli su Demirović i Hajradinović.

Nije to donijelo boljitak u igri BiH, koju potopa u 48. minuti spašava golman Vasilj, koji brani udarac Olesena sa samo pet metara.

No, sedam minuta poslije nije bilo spasa za BiH. Nakon centaršuta s lijeve strane sopstvenu mrežu zatresao je debitant Mujakić i postigao autogol za ogromnih 3:0.

Nakon toga je tempo igre pao, a Zmajevi i dalje nisu mogli da uspostave kontrolu i da ozbiljnije zaprijete golu domaćina.

U 74. minuti udarcem s 25 metara prijeti Barreiro, ali Vasilj sigurno hvata loptu. Najbolju šansu je BiH u drugom dijelu imala preko Hamulića, ali njegov šut u 78. minuti ide pored gola.

Demirović je mogao ublažiti naš porazu u 83. minuti, ali je promašio zicer, a prvi šut u okvir gola Zmajevi su uputili u 93. minuti kad je odbranjen novi pokušaj Demirovića.

Počasni gol za BiH daje Gojković u 94. minuti, ali Rodrigues odmah uzvraća i postavlja konačnih 4:1.

Ostala je Bosna i Hercegovina na petom mjestu od šest selekcija u grupi J sa samo devet bodova, a iza je samo Lihtenštajn koji nema niti jedan. Luksemburg je zbog pobjede Slovačke nad Islandom, uprkos pobjedi nad Zmajevima, ostao bez šansi za EP jer je treći s 14 bodova.

Pored Slovačke, iz naše grupe na Euro putuje Portugal kao lider.

BiH će u posljednjem kolu kvalifikacija u nedjelju ugostiti Slovačku u Zenici.