Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko oštro je kritizirao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, optužujući ga za autoritarizam i podrivanje demokratskih institucija pod okriljem rata.
Kličko je za The Times rekao da je administracija Zelenskog paralizirala rad gradskog vijeća “pretresima, ispitivanjima i prijetnjama izmišljenim krivičnim predmetima” koji su spriječili zakonodavce da postignu kvorum.
“Ovo je čistka demokratskih principa i institucija prerušenih u ratnu upravu. Jednom sam rekao da naša zemlja miriše na autoritarizam. Sada smrdi”, rekao je Kličko.
The Times je naveo da je Zelenski imenovao vojnu upravu u Kijevu nakon invazije Rusije na Ukrajinu, efektivno duplirajući gradonačelnikova ovlaštenja. Također je objavljeno da je sedam Kličkovih podređenih uhapšeno u sklopu operacije “Čist grad” Nacionalnog biroa za borbu protiv korupcije, dok su još trojica pod istragom.
Britanski list je rastući razdor između Klička i Zelenskog pripisao ličnim i političkim tenzijama. Jedna žarišna tačka dogodila se u februaru, kada je Kličko kritizirao pristup Zelenskog mirovnim pregovorima. Kao odgovor, Zelenski je odgovorio: “Kličko je sjajan sportista, ali nisam znao da je sjajan govornik.”
Sada Kličko optužuje predsjednika Ukrajine da koristi vojnu administraciju širom zemlje kako bi nagrizao moć izabranih gradonačelnika.
“Mnogi gradonačelnici su zastrašeni, ali moj status slavne osobe me štiti. Možete smijeniti gradonačelnika Černihiva, ali je mnogo teže smijeniti gradonačelnika glavnog grada, nekoga poznatog širom svijeta. Zato rade sve što mogu da me diskredituju i upropaste moju reputaciju”, rekao je Kličko.
U tekstu se navodi da nezavisni stručnjaci vjeruju da sukob također odražava legitimnu zabrinutost zbog lošeg upravljanja gradskim fondovima tokom rata.
“Ne treba sumnjati da ova hapšenja nisu samo politika – ona su odgovor na stvarnu korupciju u kijevskoj upravi”, rekao je Volodimir Fesenko, šef istraživačkog centra Penta.
Dodao je da, iako neki u administraciji Zelenskog možda imaju svoje interese u Kijevu, to ne znači da nema ozbiljnih pitanja za lokalne zvaničnike.
“Tokom rata novac bi trebao ići prvo u odbranu, za zaštitu zemlje. Ali vidimo dosta izgradnje. Neki gradovi čak grade i stadione. U Donbasu su u toku veliki projekti uređenja. Linija fronta je u blizini, ali novac ide na drveće, a ne na utvrđenja”, rekao je Fesenko.