Težak poraz košarkaških Zmajica protiv Kanade

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine doživjela je težak poraz na kvalifikacionom turniru protiv favorizirane Kanade rezultatom 96:64.

Utakmica nije počela najbolje po izabranice Gorana Loje. Kanađanke su furiozno startale na početku utakmice, sto je iznenadilo naše reprezentativke. Kanađanke su bile bolje u gotovo svakom segmentu igre, pa ne čudi sto su na kraju prve dionice meča imale prednost od 30:19.

Kanađanke su nastavile igrati dobro i u drugoj dionici, čak i iznad vlastitih mogućnosti, dominirale su pod košem, a služio ih je i šut, dok naše djevojke nisu mogle računati na ofanzivnu produkciju Jonquel Jones, koja je u svakom trenutku imala dvije, ili tri čuvarice kroz cijeli tok meča.

Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 57:36, a Kanađanke su imale nerealnu timsku statistiku, sa 72% ubačenih šuteva za dva, čak 60% za tri poena, a dominirale su i u skoku i koristile visinu svojih igračica kako bi dolazile do lopte. Do poluvremena, Kanađanke su uhvatile čak osam ofanzivnih skokova.

Treća dionica bila je slična onome sto smo vidjeli u prve dvije, gdje je Kanada povećavala prednost najviše zahvaljujući Bridget Carleton, koja je bila najbolji pojedinac utakmice.

U posljednjoj četvrtini čudi je Kanada održavala prednost i utakmicu mirno privela kraju. Utakmica je na kraju završena rezultatom

Carleton je meč završila sa 28 poena i 6 skokova, Nikolina Babić je bila najbolja u redovima Bosne i Hercegovine sa 16 poena, 5 asistencija i 5 skokova.

Bosna i Hercegovina je trenutno treća u grupi C sa jednim bodom. Iza nas je samo Bjelorusija, koja se nije pojavila na kvalifikacionom turniru. Kanada je prva sa tri boda iz dva meča, dok Japan ima bod manje, uz utakmicu manje.

Zmajice će protiv selekcije Japana igrati sutra, a meč počinje u 10 sati po srednjeevropskom vremenu.