Haotične scene iz Los Angelesa obišle su cijeli svijet nakon što je hiljade demonstranata došlo u sukob s pripadnicima Nacionalne garde i lokalne policije. Intervencija federalnih snaga, uključujući šok granate, suzavac i gumene metke, dodatno je pogoršala situaciju. Tokom jednog prenosa uživo, novinarka australske televizije pogođena je gumenim metkom, a glavna gradska saobraćajnica, autoput 101, bila je potpuno blokirana.
Sukobi su se dogodili u trenutku kada je došlo do zaoštravanja odnosa između lokalnih vlasti u Kaliforniji i administracije predsjednika Donalda Trumpa. Guverner Kalifornije Gavin Newsom optužio je Trumpa za autoritarno ponašanje i izazivanje nasilja, dok je gradonačelnica Los Angelesa Karen Bass izjavila da je “kaos” koji je zahvatio grad rezultat politike Bijele kuće.
Bijela kuća uzvratila je optužbama, tvrdeći da je Trump s pravom intervenirao kako bi obnovio zakon i red, naglašavajući “nesposobnost” guvernera Newsoma da spriječi nasilje. U međuvremenu, policija Los Angelesa uvela je zabranu okupljanja na cijelom području centra grada.
Sukobi su također rezultirali još jednim političkim obračunom, budući da su guverner Newsom i državni tužilac Rob Bonta podnijeli tužbu protiv administracije zbog raspoređivanja Nacionalne garde u Los Angelesu. Dok je Bijela kuća optuživala imigrante za uzrok nemira, Trump je pohvalio svoju odluku o slanju Nacionalne garde i čak nagovijestio moguću podršku hapšenju Newsoma.
Kriza se dodatno eskalirala kada je Trump odlučio poslati 700 pripadnika marinaca u Los Angeles, a broj pripadnika Nacionalne garde mobiliziranih za pomoć u provođenju zakona u tom području dosegao je 2.000.
Sukobi u Los Angelesu i sve veće napetosti između lokalnih i federalnih vlasti ukazuju na duboku podjelu u američkom društvu, koja se očituje kroz različite pristupe u borbi protiv nasilnih demonstracija i imigracije.
