U Bihaću je jučer obilježena 35. godišnjica od osnivanja Patriotske lige Bosanske Krajine, u organizaciji Saveza udruženja boraca Patriotske lige Unsko-sanskog kantona, u saradnji sa SUB Patriotske lige Bosne i Hercegovine.
Ispred spomenika Patriotskoj ligi BiH u centru Bihaća okupili su se članovi udruženja, nekadašnji dobrovoljci i branioci države, članovi porodica šehida, poginulih i umrlih boraca, ratni vojni invalidi te predstavnici lokalne i kantonalne vlasti.
Istaknuto je da su pripadnici Patriotske lige prvi stali u odbranu, prihvatajući prvi udar nadolazeće agresije na međunarodno priznatu državu Bosnu i Hercegovinu, nakon čega je uslijedilo formiranje Teritorijalne odbrane i Armije Republike BiH.

– Pripadnici Patriotske lige prvi su stali u odbranu BiH i pokazali kako se srcem brani domovina, zbog čega ovaj datum mora ostati u trajnom sjećanju svih građana i patriota ove zemlje – kazao je ministar za pitanja boraca i ratnih vojnih invalida u Vladi Unsko-sanskog kantona Almir Zulić.
Dodao je da resorno ministarstvo svake godine podržava obilježavanje značajnih datuma iz novije historije, među kojima važno mjesto ima i 10. februar, dan osnivanja Patriotske lige.

Proteklog dana upriličen je i obilazak mezara doktora Irfana Ljubijankića, Centralnog spomen-obilježja na Gradskom mezarju Humci, te mezara Ibre Dizdarića, prvog komandanta Patriotske lige Bihać, gdje je odata počast i položeno cvijeće.



