Zrinjski minimalno poražen od Slovana, čeka ga težak posao u Bratislavi

Nogometaši Zrinjskog poraženi su u prvom meču drugog pretkola Lige prvaka od Slovana iz Bratislave (Slovačka) rezultatom 0:1 na stadionu Pod Bijelim Brijegom.

Nakon što je uz dosta sreće izbacio armenski Urartu, Zrinjski se danas suočio sa znatno kvalitetnijim protivnikom u drugom pretkolu. Slovan je prošle godine u posljednjim sekundama pred grupnu fazu završio evropski put Zrinjskog, a i ovoga puta pokazao se kao tvrd protivnik.

Zrinjski je ekipu Slovana dočekao u sjajnoj atmosferi, ali igra na startu utakmice nije opravdala očekivanja navijača. Lopta je više bila u posjedu domaćeg tima, dok su gosti iz Slovačke bili potpuno bezopasni.

Prvu pravu priliku na utakmici imao je Zrinjski. Igrao se 13. minut kada je Mario Ćuže dobio odličan centaršut na vrh peterca s lijeve strane, a onda je volej-udarcem šutirao preko gola.

Dugo se čekala nova šansa. Dočekali smo je nakon nešto više od pola sata igre, a tada su zaprijetili Slovaci. Sharani Zubeiru je šutirao preko gola nakon ubačaja iz slobodnog udarca.

Zrinjski je do odlaska na odmor kontrolisao stanje na terenu, ali ni na jednoj, ni na drugoj strani, nismo vidjeli ozbiljniju šansu. Bez golova završeno je prvo poluvrijeme.

Za razliku od prvog poluvremena, u nastavku smo imali mnogo više uzbuđenja na obje strane. Stanje na terenu nije pogodovalo Zrinjskom, niti navijačima prvaka BiH.

Igrao se 53. minut kada su gosti poveli. Bila je to prva velika prilika, a Slovan je došao u vodstvo nakon sporne situacije.

Lucas Lovat je izveo slobodan udarac iz opasne pozicije, a glavom je pogodio Sharani Zuberu. Međutim, ofanzivac Slovana tom prilikom koristio je ruke na, čini se, nedozvoljen način. U skoku se u potpunosti oslonio na defanzivca Zrinjskog i rukama ga oborio na pod, pritom postigavši vodeći pogodak.

Sudija Van Driessche konsultovao se s VAR tehnologijom, koja je obavezna u kvalifikacijama za Ligu prvaka, ali nije procijenio da je golu prethodio prekršaj.

Nakon primljenog gola, Plemići su krenuli mnogo ofanzivnije i to je donijelo šanse. U 63. minuti Mario Ćuže je mogao dodati loptu na drugoj stativi, ali je šutirao pored gola.

Šansu je porpustio i Tomislav Kiš u 70. minuti. Šutirao je glavom nakon centaršuta Ivana Jukića, ali je sjajno odbranio Milan Borjan.

U 80. minuti imao je Zrinjski najbolju šansu. Čorluka je primio loptu na desnoj strani, ali njegov udarac je pogodio vanjski dio stative. Borjan je već bio savladan, lopta bi sigurno ušla u gol, ali je okvir gola spriječio izjednačenje.

Do kraja utakmice Zrinjski je pokušavao, ali nije uspio ostvariti pozitivan rezultat. Tako Slovan nosi vrijednu pobjedu kući u Bratislavu.

Revanš susret na rasporedu je za sedam dana u Bratislavi. Pobjednik ovog dvomeča u trećem pretkolu Lige prvaka igrat će protiv boljeg iz dvomeča Sheriff Tiraspol (Moldavija) – Maccabi Haifa (Izrael).