Zrinjski nakon penala prošao u drugo pretkolo Lige prvaka

Nogometaši Zrinjskog večeras su pred svojim navijačima nakon penal serije prošli armenski Urartu 2:3 (4:3) i tako se plasirali u drugo pretkolo Lige prvaka.

Prvak Bosne i Hercegovine tako je po prvi put u svojoj historiji prošao jednu prepreku u Ligi prvaka čime je sebi širom otvorio vrata plasmanu u grupnu fazu nekog Evropskog takmičenja.

Utakmica je igrana u ekstremnim uvjetima na temperaturi iznad 30 stepeni, a u takvim okolnostima igračima nije bilo ni malo.

Plemići su od prvog minuta napali protivnika i imali dvije velike šanse u razmaku od svega tri minute. U oba navrata akter je bio Nemanja Bilbija. Prvi njegov udarac otišao je za malo pored gola, dok je drugi spriječila stativa.

Tu se najbolji strijelac Zrinjskog nije zaustavio, a upornost mu se isplatila vrlo brzo već u 27. minuti.

Akcija viđena ko zna koliko puta prošlih sezona. Asistent Josip Ćorluka, a egzekutor upravo Nemanja Bilbija za veliko slavlje navijača na stadionu u Mostaru.

Gosti prijete prvi put u 40. minuti preko Saloua koji se ubacio iz drugog plana i pokušao glavom, ali Marić odlično reaguje i brani njegov pokušaj.

U drugom poluvremenu Zrinjski je svjesno ili ne, prepustio terensku inicijativu prvaku Armenije, što im se obilo o glavu.

Urartu je bio taj koji je diktirao tempo igre i stvarao više šansi. Mostarski sastav je jedinu pravu šansu u drugom dijelu imao u 66. minuti kada je Tičinović šutirao preko gola.

Urartu potom brzo uzvraća. Maksimenko je izašao sam ispred gola Zrinjskog nakon lijepe timske akcije, ali mu je Marić odbranio udarac i tako još jednom spasio Plemiće. Dvije minuta kasnije golman prvaka BiH je ipak kapitulirao.

Grigoryan je primio loptu na lijevoj strani i lijepo pogodio dalji ugao gola Zrinjskog. VAR je provjeravao situaciju zbog navodnog ofsajda, ali na kraju je sve bilo čisto i sudija je pokazao na centar.

Do kraja su gosti nastavili sa konstantnim napadima, a jedan od njih im se još jednom isplatio.

Grigoryan je bio siguran realizator kaznenog udarca u sudijskoj nadoknadi nakon čega je ovaj susret otišao u produžetke.

Bilbija je u 97. minuti glavom mogao još jednom “zapaliti” svoje navijače, no njegov udarac glavom je nekako odbranio golman Melikhov nakon čega se otišlo u dodatne minute.

U prvom produžetku su pala dva gola, po jedan na obje strane. Prvo je Rendulićev džoker s klupe Tomislav Kiš zamijenio Bilbiju i realizirao penal koji je i sam izborio u drugoj minuti.

Zrinjski se ponovo nakon gola povukao, a Urartu je to ponovo kaznio na znalački način. Jednu od nekoliko solidnih prilika Armenaca koristi Maksimenko koji je ostao sam na lijevoj strani, šutirao i pogodio za 3:2.

U drugom produžetku nije bilo toliko uzbuđenja kao u prvom nakon čega se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

U penal lutriji sretniji su bili nogometaši tima iz Mostara koji su sa 4:3 prošli dalje.

Osvajač duple krune u BiH prošle sezone tako će u drugom pretkolu Lige prvaka igrati sa boljim iz duela Swift-Slovan koji se igra sutra. Rezultat prvog duela iz Slovačke glasio je 1:1.

1. pretkolo Lige prvaka

Zrinjski – Urartu 2:3 / penali 4:3 (Bilbija 27′, Kiš 94′; Grigoryan 74′, 90′, Maksimenko 105′)

Zrinjski: Marić, Marin, Barišić, Senić, Čorluka, Ivančić, Čanađija, Stanić, Tičinović, Bilbija i Ćuže.

Urartu: Melikhov, Antwi, Piloyan, Tsymbaliuk, Margaryan, Salou, Marcos Junior, Zotko, Sabu, Grigoryan i Mogilevents.

Izvor:Klix.ba