MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Građani u strahu gomilaju hranu, ekonomisti i vlast tvrde da nestašica neće biti

Zbog rata u Ukrajini na društvenim mrežama pojavile su se fotografije i informacije da su građani počeli kupovati brašno i druge namirnice u velikim količinama. Psiholozi poručuju da prekomjerna kupovina potrepština nije opravdana, i da kod građana može izazvati neželjene posljedice po njihovo mentalno zdravlje. Nestašice hrane nema i neće je biti. Snabdijevanje građana nije ugroženo, poručuju iz trgovačkih centara. Kažu da je potražnja za osnovnim životnim namirnicama povećana, ali zaliha imaju dovoljno. Nemaju ni najava od dobavljača o eventualnim problemima u snabdijevanju. Pozvali su građane da kupuju odgovorno i u skladu sa svojim potrebama. A inspekcija Zeničko-dobojskog kantona će u narednom periodu kontrolisati marže proizvoda.

“Informacije da trgovine povlače brašno nisu tačne, a građanstvo svojom neracionalnom kupovinom neposredno utječe na ponudu i potražnju brašna, stvarajući vještačku nestašicu”, navode iz Inspekcije.

Iz kompanija koja se bavi proizvodnjom brašna i pekarskih prozvoda poručuju da razloga za brigu nema, da posjeduju dovoljne količine pšenice, kao i da u ovom trenutku neće biti poskupljenja. Ekonomisti tvrde da Bosna i Hercegovina još nije dostigla limit u rastu cijena, te pozivaju građane da racionalno troše svoj novac.

“Dakle, nestašice koje mogu da se dese na tržištu mogu biti samo posljedica ponašanja građana koji kupuju veće količine hrane, namirinca i ostalog, zato što su, jednostavno, brutalno dezinformisani”, tvrdi ekonomista Slaviša Raković.
“Mislim da još nismo dostigli taj limit i to je upozorio i MMF, nekada na jesen. Oni su tada upozorili i kazali da će doći do snažnog rasta cijena do kraja 2021. godine i umjerenog do polovine ove godine. Mi još svjedočimo rastu cijena i zbog toga je vrlo bitno da se napokon prekine taj lanac rasta cijena”, napominje makroekonomista Faruk Hadžić.

Psiholozi ocjenjuju da kupovina namirnica građanima ulijeva neku vrstu sigurnosti, ali isto tako i vrlo negativno se održava i na njihovo psihičko stanje.

“Mislim da je najgore paničariti, i to je ono psihološko stanje što je vrlo štetno, napraviti paniku zbog cjelokupne situacije, a onda ne možemo racionalno razmišljati. A kad ne možemo racionalno razmišljati, ne donosimo dobre odluke”, mišljenja je psihologinja Nermina Vehabović Rudež.

O posljedicama rusko-ukrajnskog sukoba na ekonomiju u ponedjeljak će raspravljati Federalna vlada. Ranije je saopšteno da će robne rezerve ove godine biti uvećane deset puta, nego što su bile do sada. Za te namjene će biti osigurano još 20 miliona maraka.

Izvor: Bhrt

Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa