MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Laura Lungarotti: Zajedno sa državnim organima radimo na tome da se migranti raspodjele i na ostale dijelove BIH

Novoimenovana šefica misije IOM-a za BiH Laura Lungaroti kao gošća Trend radija dala je jedan od prvih intervjua za bh medije, od kako je nedavno imenovana na ovu poziciju.

U razgovoru sa šeficom IOM-a jedno od pitanja se odnosilo na to da najveći teret migrantske krize podnose Sarajevski i USK, gdje se nalazi i oko 90 % migranata koji se nalaze u BiH. Zbog ovakve situacije stanovništvo je nezadovoljno i traži da se teret migrantske krize ravnomjernije rasporedi.

“Definitivno se slažem da postoje frustracije od strane građana USK i kantona Sarajevo, jer su to kantoni koji imaju najveći broj migranata. Mi se generalno trudimo i zagovaramo da teret migrantske krize bude raspoređen na cijelu BiH, ali isto tako ne treba zaboraviti da su migranti bez obzira na sve donijeli priliku za rad svim humanitarnim radnicima, kao i da se svi proizvodi za migrantske kampove, kupuju u BiH sa akcentom na USK. Također bih htjela istaknuti da ne trebamo pričati samo o krizi već i odgovoru kako pomoći tranzitu migranata”, istakla je Lungarotti.

Jedno od pitanja bilo je vezano i za paljenje kampa Lipa, gdje je na društvenim mrežama i javnosti najviše bilo optužbi na račun IOM-a, a odnose se na to da su se službenici i radnici povukli i ostavili migrante u nemogućim uvjetima.

“Sigurno da je bilo dosta osuđivanja i krivljenja IOM-a, jer je naša organizacija ključni akter cijele situacije još od 2018. godine i od tada nudimo zaštitu i podršku za migrante, ali bez obzira na sve mi se želimo fokusirati na pronalazak rješenja. Tačno je da su događaji u kampu Lipa bili izuzetno dramatični, ali je moguće da je ovdje falio nedostatak pravovremenih odluka da se sagleda problem. Sada imamo uključene državne vlasti BiH, tačnije Ministarstvo sigurnosti. IOM će nastaviti pružati tehničku podršku i pomoć u hrani, odjeći i smještaju”, riječi su šefice misije IOM-a u BIH.

Na pitanje kako iznaći rješenje za mnogobrojne migrante koji se nalaze po okolnim šumama i napuštenim objektima na području Bihaća i Velike Kladuše, Lungarotti je odgovorila:

“Mi zajedno sa državnim organima radimo na tome da se migranti raspodjele i na ostale dijelove BiH ali se za sada to nije desilo iako intenzivno radimo na tome. Za one koji borave van kampova, mi se trudimo  da obezbijedimo hranu, odjeću a neke pokušavamao i da smjestimo u postojeće kampove, ali imamo slučajeva da neki i to odbijaju”.

Pored upravljanja migracijama, IOM se bavi sa još nekoliko programa u kojima je uključeno dosta mladih iz BiH. Lungarotti je istakla da se u protekle dvije godine IOM angažirao i pomogao dosta aktivnosti u lokalnim zajednicama u kojima je bilo uključeno oko 20 000 mladih. Šefica misije je istakla i da IOM u posljednje vrijeme dosta radi sa ljudima koji žive u inostranstvu, a koji žele da se vrate u BiH i da na bilo koji način učestvuju na razvoju države.

Nejra Mustedanagić- Ljubijankić/Trend radio

Cjelokupan razgovor sa šeficom Misije IOM-a poslušajte na linku:





Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa