MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Omikron u regionu i Evropi izazvao pooštravanje mjera, u Bosni i Hercegovini za sada sve ‘redovno’

Novi soj koronavirusa – omikron registrovan je u najmanje 98 država svijeta. Približio se i Bosni i Hercegovini, prisutan je na skoro cijelom Balkanu. I dok evropske države masovno pooštravaju mjere, zabranjuju putovanja i otkazuju novogodišnje dočeke, kod nas – stanje uglavnom redovno. Nadležni poručuju, situacija se prati, a mjere su za sada prepuštene najviše lokalnim vlastima.

Novi omikron soj, o kome se za sada zna da ima više od 50 mutacija i da se širi poput šumskog požara, registrovan je i u većini balkanskih zemalja. Srbija je juče zabilježila prvi slučaj, a omikron je potvrđen i u Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Albaniji. U Bosni i Hercegovini zvanično, još nije.

Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštitet RS

“Apsolutno je i moguće da se omikron već nalazi u Republici Srpskoj i da se širi. To smo imali prilike i da vidimo kroz iskustva drugih zemalja koje i onog trenutka kad su zatvorile svoje granice zbog pojave omikrna u Južnoj Africi su već imale mogućnost da utvrde omikron u širenju u svojoj populaciji.”

Zbog pogoršane epidemiološke situacije, Crna Gora zadržava zabranu proslave Nove godine na otvorenom. Slovenija razmatra strožije mjere. U Bosni i Hercegovini – odluka o ponašanju tokom praznika prepuštena je nižim nivoima vlasti. Dok je u Sarajevu otkazan doček na otvorenom, u Trebinju, Prijedoru, Banja Luci i Mostaru će ga biti.

Goran Čerkez, pomoćnik ministrice zdravstva FBiH

“Svim kantonima je ostavljena mogućnost da sami donesu dodatne mjere, odnosno o pravilu VPT, kao što je ostavljena mogućnost i za novogodišnje praznike da regulišu. Kao što znate, broj gostiju u ugostiteljskim objektima koji je dozvoljen je 50, a na otvoreno 100, ali taj broj može biti znatno veći uz saglasnost kriznog stožera kantonalnog.”

Za razliku od Bosne i Hercegovine, evropske zemlje počele su naglo pooštravati mjere pred praznike. Epidemiolozi kažu – vakcinacija je i dalje najsigurnija opcija. Posebno u Bosni i Hercegovini, u kojoj se očekuju i prvi slučajevi novog soja.

Ednan Drljević, infektolog

“Тај period od tri i do šest mjeseci ćemo se morati do daljnjeg revakcinisati da bi zadržali nivo naših antitijela, da bi vršili stalni podražaj naše imunosti i da bi mogli biti spremni za ovaj očekujući val. Svaki naredni soj koji se pojavljuje se puno brže širi. To znači da nam je to ona opasnost koja nas očekuje, da se, ako se brže širi mi u kratkom vremenskom periodu, eksplozivno, imamo veliki broj oboljelih. Među njima imamo jako povećan broj kritičnih i teških pacijenata, a onda automatski imamo jak pritisak na zdravstveni sistem i u tome leži glavna opasnost.”

Sezona na bh. planinama – u punom jeku. Kapaciteti iskorišteni do maksimuma. Zbog praznika, gužve i na graničnim prelazima i povećan broj ulazaka u Bosnu i Hercegovinu. A epidemiolozi se dobro sjećaju prošle zime, koja nas je, kažu koštala. Zato građanima savjetuju maksimalno poštovanje propisanih mjera. 

Izvor:BHRT

Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa